Dizi ve Film Önerileri

Haftanın 6 günü günde 11 saat çalışmak biraz sancılı olabiliyor. Tek izin günümüzde ise; ev işleri, alışveriş, gezme-tozma, sosyalleşme ve akşamında da mutlaka bir kaç bölüm dizi ya da film oluyor :) Hatta gün sonu izlenen filmin/dizinin verdiği keyfi hiçbir şey vermiyor, bizim gibi çalışanlar anlar bizi:) Biz tam bir Netflix canavarıyız, gelelim izleyip beğendiğimiz "ayy bunu herkes izlemeli" dediklerimize;

How i met your mother, La Casa De Papel, Narcos, Breaking Bad, Friends gibi dizileri listeme eklemiyorum bile. Onlar benim bebeklerim:)

  1. Outlander: Üç kez Altın Küre adayı, TV Eleştirmenleri Ödülleri'nde "En Peş Peşe İzlenecek Dizi" oldu. Ben diziyi bitirdikten sonra ufak bir İskoç sempatisi oldu bende:) Aşkları o kadar gerçekti ki mekan, yüzyıl farketmeksiniz... 5 sezon süren bu diziyi özellikle tarihseverler kaçırmamalı.

  2. Peaky Blinders: 5 sezonu yayınlanan, 1920'lerin İngilteresi'ni anlatan bir dönem dizisi. Biri İngiltere'nin Kurtlar Vadisi diye yorumlamıştı çok da haksız sayılmaz sanırım:) Özellikle ilk bölümler biraz yavaş ilerliyor ama sonra müzik, atmosfer, kostümler ve olaylar sizi bağlıyor.

  3. Vikings: Şimdi yazarken farkettim ki ben baya tarihi dizilerden hoşlanıyorum:) Son sezonlara doğru çok tutulan dizilerin genel akıbetine uğrasa da(sürekli türeyen yeni karakterler, eski karakterlerin iç dünyasına uzun uzun yapılan yolculuklar gibi) Vikingler de benim olmazsa olmaz dizilerimden. İngilizler dizide o kadar kötü yansıtılmış ki diziyle ilgili yorumlarını bir hayli merak ediyorum:)

  4. When They See Us: Çoğu kişinin ağlayarak bitirdiği 4 bölümlük bir mini dizi. Adaletsizlik ve ırkçılığı en derinden hissediyorsunuz. Çocuk oyuncuların performansı oldukça başarılı.

  5. The Crown: Birleşik Krallık'ın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth'in yaşamını anlatan ve en pahalı Netflix yapımlarından biri olan Crown'da bence herkes benim gibi Diana'lı zamanların gelmesini bekliyor:) Kapalı kapılar arkasında yaşanan İngiliz monarşisiyle ilgili bilgiler veren dizi bence objektif incelenmiş.

  6. Suits: Meghan yengemizi hayatımıza sokan dizi:) 9 sezonluk bu dizi ile benim hayatıma "Harvey Specter egosu" diye bir terim girdi:) Başarılı bir hukuk firmasında yaşanan olayları konu alan dizide New York görüntüleri ve metropol hayatı da yansıtılıyor.

  7. Dogs of Berlin: Tek sezonluk çok beyin yakmayan bir dizi. Orijinal dili Almanca olan yapımları(bknz; Dark katlanamıyorum) alt yazılı izlemeyi sevdiğim için, Almanca da telafuz olarak beni çok rahatsız ettiği için normalde izleyemem ama nedense DOB'de dil beni çok rahatsız etmedi. Birbirinden çok farklı iki polisin hikayesini anlatan dizi Berlin'de geçiyor.

  8. Vis a Vis: Türkiye'de de benzer konulu pek çok örneği bulunan İspanyol yapımı bu diziyi belki de pandemi dönemi izlediğim için listeme aldım:) İlk sezonları kesinlikle daha akıcı olan, sezonlar ilerledikçe maalesef biraz sarpasaran diziye en büyük eleştirim; lezbiyen ilişkileri çok göze sokması. Olaylar hapishanede geçiyor ve bol ödüllü bir Netflix dizisi.

  9. Ann with an E: Yaşadığı zorluklara karşı bile minnet duymayı becerebilen hayalperest, oldukça zeki ve olgun bir kız olan Anne'in hayatını anlatan dizi 3 sezonda oluşuyor. Her şeyi o kadar içselleştirip önemsiyor ki her şeye bir isim takıyor. Her izleyenin hayata "Anne gibi bakmak" isteyeceği dizi izlenince hayat daha bir anlamlı oluyor sanki.

  10. Intouchables: Son olarak bir film önerisiyle bitiriyorum:) Gerçek bir hikayeden uyarlandığı için hiçbir mantık hatası yok filmde. Fransız yapımı filmde iki farklı sosyal çevre ve kültüre sahip insanın birbirini ne kadar etkileyebileceğini izliyoruz. İnsanın yüzünde hem tebessüm hem hüznü aynı anda bırakan film bulmak gerçekten zor. Türkiye'de de "Can Dostum" adıyla uyarlaması çekilmiş ama izlemediğim için yorum yapamayacağım:)


74 görüntüleme0 yorum